Blog s PEThRA

Prvýkrát som stretla Mediteran na ceste po Alžbetinej pred rokmi. Neviem prečo (teda teraz už asi viem), ale zastala som a chvíľku som sa na tú reštauráciu pozerala. Ako keď sa vám stane, že proste zastanete, upriete na niečo pohľad a neviete ho odtrhnúť. Možno som podvedome tušila nejaké budúce spojenie, ktovie? (šokantné, čo keď som vedma ) Druhýkrát som o nej počula tak nejako okľukou. Ako sa povie od „mojejsestrybratasesternice švagra“ počas dovolenky na ostrove Brač. Tretíkrát sa moje cesty s touto reštauráciou stretli počas famózneho polievkového festivalu, keď som v tíme OZ-Vodné pólo nás baví pomáhala polievku variť. No varil ju ich mega sporák a šefkuchár bez čapice, aj keď v prípade vodných pólistov by som tam tu čapicu asi nechala. Akosi k nim patrí . Polievkový festival vtedy náš tím vyhral a dokonca „zlatú vařečku“... tha . Určite to bolo skvelou polievkou ( famózna- španielska fazuľová), ktorú navaril tréner klubu Hornets- Košice. Bolo to taktiež mojím snažením a energiou, ktorú som taknaozajúprimne tomuto projektu dala. Bolo to chuťou ďalších ľudí si pri varení (a nielen pri ňom) „zamakať“ a som stopercentne presvedčená, že aj miestom kde sa varila. Pre mňa je totiž Mediterran s jeho milou a peknou majiteľkou jasnou výhrou na ceste gastronomickým lesom, reštauračným svetom, či mestskou kulinárskou chuťou. Prečo? Lebo chce. Svoju reštauráciu miluje, ma víziu, predstavivosť a chuť. Snaží sa byť iná a má rada ľudí. A o tom to celé je!

 

Mediterran...spojenie zem a more. Mediterran to sú krajiny okolo stredozemného mora. Je to vôňa dovolenky, sladkého ničnerobenia, gurmánskych zážitkov, smiechu a priateľstiev. Sú to slané prsty od mora a piesok v plavkách, večere pri sviečkach a vášeň v očiach. Teplé večery, čaro okamihu a chutné víno, ktoré občas vyvolá horúčavu a slabosť v nohách. Je to plné brucho do prasknutia a pocit, že sa síce nepohnete, ale „umrete“ ako vám je dobre. Je to presne všetko to, čo vám ide v hlave. Ako krásny romantický letný film. Chcete v ňom hrať ? Nie je problém. Navštívte Alžbetinu ulicu a napriek zime, snehu, či daždu vstúpte do „letného filmu.“ Vôjdite dnu a ak zabudnete zatvoriť ústa je to v poriadku . Reštaurácia je nezvyčajná, svojská, ale každé miesto a výklenok, či stolička tam pre niečo je. Možno sa pousmejete, možno si chvíľku budete zvykať a možno poviete „konečne dovolenka.“ Ja osobne najviac milujem miesto nad potôčikom s rybičkami (áno majú tam potôčik aj ryby, čo stoja pri červenom svetielku a hodiny čakajú na zelené . Prisahám a práve som si opľula dva vztýčené palce –haha). Sadnem si tam, vezmem tanier na kolená a jem (ako na pláži). A čo to naj? Jedlo? Cez deň sú prístupný reálnemu dennému mestskému životu s pravidelným obedovým menu. Ako priznajme si, počas obedňajšej pauzy so šefom, čo nám volá každých 5 minút veľmi „letný film neriešime“ . Chceme sa chutne najesť a ísť. Ak nemáte náhodou čas, kľudne si objednajte. Majú donášku a „ajneklajnepikoška“ donesie vám ju dosť pohľadný momentálne ešte slobodný „donášač jedla“ . Od 17.00 vás čaká a la carte. Máte na výber zo stredomorských špecialít. Vy „antirybový“ nebojte sa, prídete si taktiež na svoje, aj keď prosím (ako fakt toto nie ) neobjednávajte si vyprážaný syr a hranolky. Všetky potraviny sú však čerstvé. Tak trvanlivé asi nie, ale „chapenzi“ ako som to myslela. Vína v reštaurácii sú zo Slovenska, súkromných rodinných vinárstiev. Fajn koncept, nápad... proste celé dobré.

 

Čo tak dodať v krátkosti na záver? Že sa budeme stretávať každú nedeľu a riešiť „letný film.“ Asi z neho urobíme seriál. Pomeníme osoby a obsadenie. Upravíme dej, vždy to bude o niečom inom. O jedle, vášni k jedlu, vtipných príhodách, akciách a o vás pre vás. Proste vôjdete a máte svoj príbeh. Takže napriek tomu, že máme február v Mediterrane fúka vetrík od mora, počuť smiech ľudí a keď to fakt precítite, možno vás bude aj trošku páliť koža od slnka . Teším sa na vás ďalšiu nedeľu s novým jedálnym lístkom a vtipnými prihodami. Napr...že čaja dlhé vlasy, našpulené ústočká, nôžka cez nôžku, očká klipklip a poprosím si jedno latéčko, ale bez mliečka ...THA zabila... hahaha. Pokračovanie nabudúce. PEThRA.